Jeśli wiecie już dlaczego chcecie ćwiczyć i jakie są najważniejsze sprzęty potrzebne w domowej siłowni, przyszedł czas na bardzo ważne pytanie: gdzie konkretnie kupić sprzęt? Opcji jest przynajmniej kilka.

Allegro

zakupy online sprzętu do domowej siłowni

Zakupy online są najwygodniejsze

Najpopularniejsza polska platforma e-commerce ma w każdej chwili tysiące ofert w dziale 'Siłownia'. Znajdziemy tutaj prawdziwy mix bardzo drogiego sprzętu od renomowanych producentów, dobrej jakości sprzętu w zasiegu domowego budżetu (w ten segment powinniśmy celować) i chińskiego dziadostwa. Wszyscy poważniejsi polscy producenci mają tutaj swoje sklepy.

Sklepy ma tutaj też kilku mniejszych polskich producentów godnych polecenia. Mam przede wszystkim na myśli producenta klatek i stojaków DAV-SKI oraz odlewnię żeliwa Kawmet, produkującą świetne obciążenia żeliwne. Ich sprzęt jest dobrej jakości i w dobrej cenie.

Jest też oczywiście cała masa taniego sprzętu zwożonego z Chin całymi kontenerami. Tutaj musicie użyć zdrowego rozsądku i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jeśli ten sprzęt nawali, mogę sobie zrobić krzywdę? W przypadku sprzętów takich jak ławka, stojaki, czy drążek do podciągania odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Na takich sprzętach nigdy nie powinno się oszczędzać. Jest też spora grupa sprzętów, którymi wielkiej krzywdy pewnie sobie nie zrobimy (obciążenia, hantle itp.), ale słaba jakość wykonania będzie po prostu irytować. Ogólnie jeśli tylko budżet pozwala, warto kupić sprzęt dobrej jakości od producenta, który nie jest na rynku anonimowy.

Sklepy internetowe

Jest mnóstwo sklepów internetowych sprzedających sprzęt do ćwiczeń. Najlepiej udać się wprost do producenta i kupić na jego stronie. Z polskich producentów sprzętu, dwie marki wyróżniają się na plus: Marbo i Kelton. Ich sprzęt jest dobrej jakości i nie trzeba sprzedawać nerki, żeby go kupić. Dobrą ławkę kupimy za około 450 zł a stojaki za 300-500 złotych. Minusem obydwu jest czas oczekiwania na dostawę części ich asortmentu. Może to być nawet miesiąc. Na plus można im zapisać, że nie okłamują swoich klientów i nie obiecują dostawy towaru, którego nie mają. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj podany czas jest zawyżony i przesyłka przychodzi dużo szybciej niż wskazywałby czas dostawy na stronie.

OLX i inne portale ogłszeniowe

Często udaje się tutaj trafić świetne oferty od kogoś kto musi się pozbyć sprzętu ze względu na wyprowadzkę albo zakup nowego zestawu. Jak zawsze przy zakupie używanego sprzętu, trzeba uważać, żeby nie dać się naciągnąć na zakup uszkodzonego wyposażenia lub przepłacenie za mocno zużyty.

Sklepy stacjonarne

Sklepy stacjonarne zazwyczaj mają mniejszy wybór i wyższe ceny niż sklepy internetowe. Warto tam jednak zajrzeć, być może uda się trafić na wyprzedaż i kupić dobry sprzęt od ręki, bez czekania na kuriera.

A może zrobić samemu?

Zawsze pozostaje opcja zrobienia sprzętu samemu. Oczywiście jeśli ktoś ma do tego talent i zaufanie do swoich umiejętności. Ja nie jestem fanem samoróbek ze wzgledów bezpieczeństwa, ale jesli jesteś w 100% pewien, że wykonasz sprzęt, który Cię nie zawiedzie, to jest to najtańsza opcja.