Jakie hantle kupić do ćwiczeń w domu

Czy hantle są niezbędne?

Nie są niezbędne i można zbudować trening tylko w oparciu o sztangę, ale hantle pozwolą na większą różnorodność ćwiczeń. Są też pomocne przy ćwiczeniach mniejszych partii mięśniowych: biceps, triceps itp.

Jeśli priorytetem jest wygląd górnej części ciała, na pewno będą dobrą inwestycją.

Jak wybrać dobre hantle

Najważniejsza jest średnica.

Po pierwsze średnica części chwytnej. Podobnie jak w przypadku sztang, najczęściej występujące średnice to: 25mm, 28mm i 30mm. Tak jak w przypadku sztang optymalna wydaje się średnica 28mm.

Po drugie średnica w miejscu zakładania obciążeń. Wybierzmy taką samą jak dla sztangi i będziemy mogli wykorzystać te same obciążenia.

Zwróćmy też uwagę na długość całego gryfu, jak i jego poszczególnych fragmentów. Generalnie składa się on z trzech części: środkowej, za którą chwytamy i dwóch po bokach, na które zakładamy obciążenie. Środkowa część musi pasować do naszej dłoni, przynajmniej 10cm. Miejsce na obciążenie zajmie resztę dostępnej długości: generalnie im więcej tym lepiej.

Jeśli chodzi o zaciski, opcje są te same co przy sztangach: zaciski klamrowe, sprężynowe lub śrubowe. Zaciski klamrowe są najwygodniejsze, to wydatek około 30-40 zł. Dobre i wygodne zaciski sprężynowe kupimy już za kilka złotych i to jest najlepsza opcja jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Najmniej wygodne są śrubowe: trzeba się nakręcić, żeby powymieniać wszystkie obciążenia, które chcemy zmienić. Zazwyczaj zaciski są w zestawie i nie trzeba ich dokupywać osobno.

Jaki zestaw hantli kupić

Zakładając, że masz już obciążenie kupione do sztangi, wystarczą same gryfy. Można też kupić nieduży zestaw, np. 2 x 10 kg, a więcej wagi dorzucać z już kupionych obciążeń do sztangi. Dodatkowe małe obciążenia często się przydają, gdy chcemy zwiększyć ciężar tylko o 1-2 kg w górę.

Nieważne jaki zestaw obciążeń do sztangi i hantli wybierzemy, i tak wcześniej czy później, czeka nas dokupywanie dodatkowych kilogramów. W związku z tym nie ma co za bardzo przejmować się tym jaki zestaw wybierzemy. Z drugiej strony nie ma też co brać na zapas i od razu kupować 200 kg.