Często zdarza się, że nasza domowa siłownia, to pokój lub część większego pomieszczenia, a podłoga w domowej siłowni to panele lub parkiet. Jak w takim wypadku zabezpieczyć ją przed niepotrzebnymi zniszczeniami? Najprostszym i jednym z najlepszych rozwiązań są specjalne maty, które bez problemu kupimy na allegro i w sklepach internetowych.

Zalety mat na podłogę w domowej siłowni

Każdą podłogę warto chronić przed zniszczeniem

Przede wszystkim maty pomagają zabezpieczyć podłogę przez zniszczeniem. Wcześniej czy później upuścimy sztangę, hantle lub któreś z obciążeń na podłogę.

Po drugie nawet jeśli naszym podłożem jest goły beton i nie zależy nam na jego ochronie, nadal warto położyć jakieś podłoże. Będzie się nam dzięki temu ćwiczyć o wiele wygodniej. Tego typu maty zapewniają izolację od podłoża, co przydaje się zwłaszcza w zimie. Jedną z zalet wykonywania treningu w domowej siłowni jest to, że nie trzeba inwestować w drogie buty treningowe. Jeśli ćwiczymy np. na bieżni to buty nadal będą potrzebne dla lepszej amortyzacji, ale trening siłowy czy jazdę na rowerku stacjonarnym można wykonać boso. Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż marznące palce u nóg w przerwach między seriami.

Jeśli nasza siłownia jest na piętrze lub strychu, dodatkowym atutem będzie efekt wytłumienia hałasu, który generujemy. W dobre maty tłumiące trzeba zainwestować sporo pieniędzy, ale już najprostsza mata w kształcie puzzli będzie trochę tłumić.

Rodzaje mat

podłoga w domowej siłowniNajpopularniejsze są dwa materiały: dla droższych mat jest to guma, dla tańszych tworzywa sztuczne. Granulat gumowy sprawia solidniejsze wrażenie i jest mniej śliski. Takie podłoże spotkamy w wielu siłowniach komercyjnych.  Maty z tworzyw sztucznych jak EVA są tańsze. Różnica w cenie jest spora i uzależniona głównie od grubości maty. Do zwykłej siłowni domowej powinna wystarczyć mata z tworzyw sztucznych.

Przy zakupie zwróćmy uwagę na ilość. Tańsze maty są zazwyczaj pakowane po kilka sztuk i po złożeniu pokrywają powierzchnię ponad  metra kwadratowego. Drogie maty najczęściej są kupowane na sztuki. Nie zakładajmy, że zawsze znajdziemy 4 w opakowaniu.

Osobną kategorią są specjalne maty lub gumowe podkładki do martwych ciągów. Ciężar używany w tym ćwiczeniu może być spory (2-3 razy większy niż ciężar ćwiczącego), dlatego wielu ludzi inwestuje w dodatkowe maty specjalnie pod martwe ciągi. Oczywiście wystarczą nam tutaj dwie sztuki.

Łatwy montaż i czyszczenie

Zaletą zdecydowanej większości takich mat podłogowych jest łatwy montaż. Zakładając, że mamy w miarę równą powierzchnię podłogi, maty te ustawia się jedna koło drugiej. Dzięki systemowi typu 'puzzle', można je zaczepić bokami i nie będą się przemieszczać.

Mały problem pojawia się jeśli chcemy rozszerzyć strefę do ćwiczeń i dokupić nowych mat. Warto zadbać o wybór 'puzzli' od tego samego producenta. Nie ma tutaj żadnego ogólnego standardu i 'puzzle' mogą do siebie nie pasować, nawet jeśli wybierzemy tę samą szerokość i ilość ząbków. Zawsze powinniśmy dostać w zestawie zakończenia na boki, więc możemy dostawić  nowy zestaw do starego, ale zazwyczaj oznacza to, że z czasem będą się lekko rozsuwać.

Maty jako podłoga w domowej siłowni

Na prawdę warto kupić kilka mat i zabezpieczyć podłogę w swojej domowej siłowni. Są one w miarę tanie i wytrzymałe. Raz kupione posłużą przez wiele lat. Możemy je dostać u większości producentów sprzętu, na allegro i w sklepach stacjonarnych.