Książka, którą chcielibyśmy Wam dzisiaj polecić to absolutna klasyka. Chyba najbardziej znana książka o treningu siłowym, a na pewno jedna z najpopularniejszych. Do tej pory sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy na całym świecie. Przydatna zwłaszcza jeśli trenujemy w domu, bez profesjonalnej pomocy osobistego trenera. Poruszone w niej tematy pomogą nam zacząć porządny trening ze sztangą, a ta jak wiadomo jest najważniejszym sprzętem na każdej siłowni.

Mark Rippetoe

Mark Rippetoe przez około 10 lat sam podnosił ciężary i uczestniczył w zawodach (1979-1988), ale bardziej znany jest jako trener sportów siłowych i autor kilku książek, które stały się absolutnymi klasykami i weszły do kanonu lektur obowiązkowych ludzi dźwigających żelastwo. Od kilkudziesięciu lat prowadzi też swoją własną siłownię. Jego książki są wśród najczęściej polecanych w świecie sportów siłowych. Dla nas są szczególnie istotne, gdyż pozwalają pogłębić wiedzę na temat poprawnej techniki, która jak wiadomo jest kluczem do sukcesu.

O czym jest 'Zacznij od siły'

W najprostszy sposób można tę książkę określić jako podręcznik treningu ze sztangą. Książka skupia się na kilku podstawowych ćwiczeniach, ale robi to w sposób na prawdę szczegółowy. Jeśli wydaje Ci się, że przysiad to łatwe ćwiczenie, to wiedz, że Mark omawia je na ponad siedemdziesięciu stronach, z mnóstwem zdjęć i diagramów. Czy to przesada? Nie sądzę, dzięki bardzo szczegółowemu podejściu, można poznać każdy aspekt ćwiczenia, włącznie z rzeczami, które nie normalnie nie przyszłyby nam to głowy (jak np. gdzie patrzeć, żeby ćwiczenie było bardziej efektywne).

Książka podzielona jest na rozdziały, każdy z nich poświęcony jednemu z podstawowych ćwiczeń: przysiad, wyciskanie stojąc, martwy ciąg, wyciskanie leżąc, podrzut oraz kilka dodatkowych o ćwiczeniach pomocniczych, jak np. podciąganie na drążku.

Książka skupia się na tym jak zbudować siłę, która jest podstawą sukcesu w niemal każdej dziedzinie sportu. Nie oznacza to wcale, że jest przeznaczona tylko dla profesjonalnych sportowców i zwykły śmiertelnik nie ma czego w niej szukać. Wręcz przeciwnie, właśnie początkujący znajdą tam mnóstwo wyjaśnień i instrukcji, które bardzo pomogą im na początku pracy ze sztangą.

Technika i asekuracja

Dokładne omówienie techniki wykonywanych ćwiczeń jest chyba najważniejszym aspektem książki. Wszystko poparte jest wieloma diagramami i opisami wyjaśniającymi jak wykonywane w danym ćwiczeniu ruchy wpływają na ciało i dlaczego należy je robić tak a nie inaczej. Na szczęście autor nie wpada w pułapkę zbytniego zagłębiania się w anatomię i szczegóły działania ludzkiego ciała. 'Zacznij od siły' jest prawdziwą kopalnią wiedzy, ale jednocześnie nie sprawia wrażenia przeładowanej niepotrzebną teorią.

Przy każdym ćwiczeniu jest też krótki podrozdział poświęcony asekuracji. Jeśli zamierzamy ćwiczyć z kimś warto się z nim zapoznać, bo asekurując w zły sposób łatwo przeszkadzać zamiast pomagać. Rippetoe omawia jak się ustawić, jak poznać kiedy interweniować i w jaki sposób działać.

Programowanie treningu

Na końcu swojej książki Mark omawia kwestie związane z programowaniem treningu. Jest to opis dość skrócony, dlatego że temu zagadnieniu poświęcona jest druga jego książka, czyli 'Programowanie treningu siłowego'.

Podsumowanie

'Zacznij od siły' Marka Rippetoe jest jedną z najpopularniejszych książek o pracy ze sztangą i o treningu siłowym w ogóle. Zawiera mnóstwo przydatnych informacji, popartych setkami zdjęć i ilustracji. Książkę można polecić zarówno początkującym jak i zaawansowanym.

Kup 'Zacznij od siły' na allegro

’Zacznij od siły' na allegro